MBR20H100CTG
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20A 100V H-Series
product image
MBR20H100CTG Picture
SeekIC No. : 00186413 Detail
MBR20H100CTG: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20A 100V H-Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR20H100CTG
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 10 A Max Surge Current : 250 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.84 V at 20 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Diodes
Packaging : Tube
Forward Continuous Current : 10 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA
Package / Case : TO-220AB
Max Surge Current : 250 A
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Voltage Drop : 0.84 V at 20 A