MBR20H200CT-1
DescriptionThe MBR20H200CT-1 is one member of the MBR20H200CT family which is designed as the dual high-voltage schottky rectifier that has seven points of features:(1)Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0; (2)Dual rectifier construction, positive center tap...
product image
MBR20H200CT-1 Picture
SeekIC No. : 004414333 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR20H200CT-1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The MBR20H200CT-1 is one member of the MBR20H200CT family which is designed as the dual high-voltage schottky rectifier that has seven points of features:(1)Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0; (2)Dual rectifier construction, positive center tap; (3)Metal silicon junction, majority carrier conduction; (4)Low leakage current, Low power loss, High efficiency; (5)Guardring for overvoltage protection; (6)For use in high frequency switching power supplies and converters with up to 48V output, free wheeling, and polarity protection applications; (7)Rated for reverse surge and ESD.
The absolute maximum ratings of the MBR20H200CT-1 can be summarized as:(1)Maximum repetitive peak reverse voltage: 200 V;(2)Working peak reverse voltage: 200 V;(3)Maximum DC blocking voltage: 200 V;(4)Maximum average forward rectified current: 20 A;(5)Peak repetitive reverse current per leg at tp = 2s, 1KHZ: 1.0 A;(6)Peak non-repetitive reverse surge energy (8/20s waveform): 20 mJ;(7)Non-repetitive avalanche energy per leg at 25°C, EAS=2.0A, L=10mH: 20 mJ;(8)Voltage rate of change: 10,000 V/s;(9)Operating junction and storage temperature range:65 to +175 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the MBR20H200CT-1, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.