MBR20H200CT
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 200 Volt Dual
product image
MBR20H200CT Picture
SeekIC No. : 00191134 Detail
MBR20H200CT: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 200 Volt Dual
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR20H200CT
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 150 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.97 V
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Package / Case : TO-220AB
Forward Continuous Current : 20 A
Peak Reverse Voltage : 200 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 150 A
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Forward Voltage Drop : 0.97 V
Features:
• Plastic package has Underwriters LaboratoryFlammability Classification 94V-0
• Dual rectifier construction, positive center tap
• Metal silicon junction, majority carrier conduction
• Low leakage current, Low power loss, High efficiency
• Guardring for overvoltage protection
• For use in high frequency switching power supplies and converters with up to 48V output, free wheeling, andpolarity protectio applications
• Rated for reverse surge and ESD
Specifications
Maximum Ratings (TC= 25°C unless otherwise noted)
Parameter
Symbol MBR20H200CT MBRF20H200CT MBRB20H200CT-1 Unit
Maximum repetitive peak reverse voltage
VRRM 200 V
Working peak reverse voltage VRWM 200 V
Maximum DC blocking voltage VDC 200 V
Maximum average forward rectified current Total device
(Fig. 1) Per leg
IF(AV) 20
10
A
Peak forward surge current
8.3ms single half sine-wave superimposed
on rated load (JEDEC Method) per leg
IFSM 290 A
Peak repetitive reverse current per leg at tp= 2µs, 1KHZ
IRRM 1.0 A
Peak non-repetitive reverse surge energy
(8/20µs waveform)
ERSM 20 mJ
Non-repetitive avalanche energy per leg
at 25°C, EAS= 2.0A, L=10mH
EAS 20 mJ
Electrostatic discharge capacitor voltage
Human body model: C = 100pF, R = 1.5KΩ
VC 25 KV
Voltage rate of change (rated VR)
dv/dt 10,000 V/µs
Operating junction and storage temperature range
TJ, TSTG 65 to +175 °C
RMS Isolation voltage (MBRF type only) from terminals
to heatsink with t = 1 second, RH 30%
VISOL
V
Electrical Characteristics(TC= 25°C unless otherwise noted)
Parameter
Symbol Typical Maximum Unit
Maximum instantaneous IF = 10A,Tj = 25°C
forward voltage per leg at:IF = 10A,Tj = 125°C
IF = 20A,Tj = 25°C
IF = 20A,Tj = 125°C
VF
0.81
V
Maximum reverse current per leg TJ = 25°C
at working peak reverse voltage(4)TJ = 125°C
IR
5.0
µA
mA
Typical junction capacitance at 4.0V, 1MHZ CJ 250 pF
Parameter Symbol MBR MBRF MBRB Unit
Typical thermal resistance per leg
RJC 2.0 4.0 2.0 °C/W