MBR20H200CT/45
Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 200 Volt Dual Common Cathode
product image
MBR20H200CT/45 Picture
SeekIC No. : 00194226 Detail
MBR20H200CT/45: Schottky (Diodes & Rectifiers) 20 Amp 200 Volt Dual Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBR20H200CT/45
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 20 A Max Surge Current : 290 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.97 V
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Package / Case : TO-220AB
Forward Continuous Current : 20 A
Peak Reverse Voltage : 200 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Forward Voltage Drop : 0.97 V
Max Surge Current : 290 A