MBRP400100CTLG
Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 100V Low Vf
product image
MBRP400100CTLG Picture
SeekIC No. : 00192603 Detail
MBRP400100CTLG: Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 100V Low Vf
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBRP400100CTLG
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 2500 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.97 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6000 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Product : Schottky Diodes
Peak Reverse Voltage : 100 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Configuration : Dual Common Cathode
Packaging : Tray
Forward Continuous Current : 400 A
Forward Voltage Drop : 0.97 V
Maximum Reverse Leakage Current : 6000 uA
Max Surge Current : 2500 A