MBRP40045CTL
Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 45V Low Vf
product image
MBRP40045CTL Picture
SeekIC No. : 00194952 Detail
MBRP40045CTL: Schottky (Diodes & Rectifiers) 400A 45V Low Vf
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBRP40045CTL
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Continuous Current : 400 A Max Surge Current : 2500 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.73 V
Maximum Reverse Leakage Current : 10000 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Product : Schottky Diodes
Peak Reverse Voltage : 45 V
Forward Voltage Drop : 0.73 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Configuration : Dual Common Cathode
Packaging : Tray
Maximum Reverse Leakage Current : 10000 uA
Forward Continuous Current : 400 A
Max Surge Current : 2500 A
Package / Case : POWERTAP II
Features:
• Dual Diode Construction - May be Paralleled for Higher Current Output
• Guardring for Stress Protection
• Low Forward Voltage Drop
• 150°C Operating Junction Temperature
• Recyclable Epoxy
• Guaranteed Reverse Avalanche Energy Capability
• Improved Mechanical Ratings
Specifications
Rating
Symbol
Value
Unit
Peak Repetitive Reverse Voltage
Working Peak Reverse Voltage
DC Blocking Voltage
VRRM
VRWM
VR
45
V
Average Rectified Forward Current Per Leg
(At Rated VR) TC = +100°C Per Device
IF(AV)
200
A
Peak Repetitive Forward Current
(At Rated VR, Square Wave, 20 kHz) TC = +100°C
IFRM
400
A
Non-repetitive Peak Surge Current
(Surge applied at rated load conditions halfwave, single phase, 60 Hz)
IFSM
Peak Repetitive Reverse Surge Current (2 s, 1 kHz)