MBRS3100T3G
Schottky (Diodes & Rectifiers) 3A 100V
product image
MBRS3100T3G Picture
SeekIC No. : 00185273 Detail
MBRS3100T3G: Schottky (Diodes & Rectifiers) 3A 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBRS3100T3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 3 A Max Surge Current : 130 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.9 V at 6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMC
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA
Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 3 A
Operating Temperature Range : - 65 C to + 175 C
Max Surge Current : 130 A
Package / Case : SMC
Forward Voltage Drop : 0.9 V at 6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationMBRS3100T3G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 3A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50A @ 100V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)