MBRS3201T3G
Schottky (Diodes & Rectifiers) 3A 200V Soft Recovery
product image
MBRS3201T3G Picture
SeekIC No. : 00185453 Detail
MBRS3201T3G: Schottky (Diodes & Rectifiers) 3A 200V Soft Recovery
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MBRS3201T3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 3 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Single Recovery Time : 35 ns
Forward Voltage Drop : 0.84 V Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SMC Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Max Surge Current : 100 A
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 3 A
Forward Voltage Drop : 0.84 V