MC08EA270J-T
CAP MICA 27PF 100V 5% 0805
product image
MC08EA270J-T Picture
SeekIC No. : 002969541 Detail
MC08EA270J-T: CAP MICA 27PF 100V 5% 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC08EA270J-T
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MC Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 27pF Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±5% Dielectric Material: Mica
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Lead Spacing: - Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Features: RF, High Q, Low Loss Packaging: Tape & Reel (TR)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Packaging : Reel - 7 in
Description
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Tolerance: ±5%
Dielectric Material: Mica
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Series: MC
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Lead Spacing: -
Features: RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max): 0.055" (1.40mm)
Capacitance: 27pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC08EA270J-T
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance27pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C