MC33269D-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V ADJ 800mA
product image
MC33269D-3.3 Picture
SeekIC No. : 00530773 Detail
MC33269D-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V ADJ 800mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC33269D-3.3
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.25 V at 500 mA Output Current : 800 mA
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Package / Case : SOIC-8
Output Current : 800 mA
Input Voltage MAX : 20 V
Load Regulation : 0.5 %
Dropout Voltage (Max) : 1.25 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC33269D-3.3
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)800mA