MC33269DR2-012G
Low Dropout (LDO) Regulators 12V ADJ 800mA
product image
MC33269DR2-012G Picture
SeekIC No. : 00517495 Detail
MC33269DR2-012G: Low Dropout (LDO) Regulators 12V ADJ 800mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC33269DR2-012G
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 1.25 V at 500 mA Output Current : 800 mA
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8
Output Type : Fixed
Output Voltage : 12 V
Package / Case : SOIC-8
Output Current : 800 mA
Input Voltage MAX : 20 V
Load Regulation : 0.5 %
Dropout Voltage (Max) : 1.25 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC33269DR2-012G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output12V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input13.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)800mA