MC33269ST-3.3T3G
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V ADJ 800mA
product image
MC33269ST-3.3T3G Picture
SeekIC No. : 00510962 Detail
MC33269ST-3.3T3G: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V ADJ 800mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC33269ST-3.3T3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.25 V at 500 mA Output Current : 800 mA
Load Regulation : 0.5 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223-4
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 800 mA
Input Voltage MAX : 20 V
Load Regulation : 0.5 %
Dropout Voltage (Max) : 1.25 V at 500 mA
Package / Case : SOT-223-4
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC33269ST-3.3T3G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.8 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)800mA