MC33275D-2.5G
Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 300mA
product image
MC33275D-2.5G Picture
SeekIC No. : 00512210 Detail
MC33275D-2.5G: Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 300mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC33275D-2.5G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 13 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 10 mA Output Current : 300 mA
Load Regulation : 25 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Current : 300 mA
Load Regulation : 25 mV
Output Voltage : 2.5 V
Package / Case : SOIC-8
Input Voltage MAX : 13 V
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 10 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC33275D-2.5G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output300mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)450mA