MC74ACT240DTR2G
Buffers & Line Drivers 5V Octal 3-State
product image
MC74ACT240DTR2G Picture
SeekIC No. : 00408707 Detail
MC74ACT240DTR2G: Buffers & Line Drivers 5V Octal 3-State
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC74ACT240DTR2G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Input Lines : 8 Number of Output Lines : 8
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSSOP-20
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Input Lines : 8
Number of Output Lines : 8
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Package / Case : TSSOP-20
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Polarity : Inverting
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC74ACT240DTR2G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element4
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA