MC78LC50NTR
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 80mA CMOS LDO
product image
MC78LC50NTR Picture
SeekIC No. : 00531452 Detail
MC78LC50NTR: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 80mA CMOS LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC78LC50NTR
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.038 V at 1 mA Output Current : 100 mA
Load Regulation : 60 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 100 mA
Load Regulation : 60 mV
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Dropout Voltage (Max) : 0.038 V at 1 mA