MC88915EI55R2
IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC
product image
MC88915EI55R2 Picture
SeekIC No. : 003477651 Detail
MC88915EI55R2: IC PLL CLOCK DRIVER 28-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC88915EI55R2
Quick Details
Series: - Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Type: PLL Clock Driver PLL: Yes with Bypass
Input: TTL Output: CMOS, TTL
Number of Circuits: 1 Ratio - Input:Output: 2:8
Differential - Input:Output: No/No Frequency - Max: 55MHz
Divider/Multiplier: Yes/Yes Package / Case : TQFN EP
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package: 28-PLCC (11.5x11.5)
Description
Series: -
Number of Circuits: 1
Differential - Input:Output: No/No
Mounting Type: Surface Mount
Divider/Multiplier: Yes/Yes
Type: PLL Clock Driver
PLL: Yes with Bypass
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Frequency - Max: 55MHz
Ratio - Input:Output: 2:8
Input: TTL
Package / Case: 28-LCC (J-Lead)
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Packaging: Tape & Reel (TR)
Output: CMOS, TTL
Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V
Specifications
Temperature C Voltage 5.0 V Package PLCC 28 Speed NA Output Supply Voltage (VDDO) Output Style Min. Input Frequency Core Supply Voltage (VDD) No. of Outputs No. of Inputs Input Style Max. Output Frequency Min. Output Frequency Max. Input Frequency Temp. Grade
Description
8 LVCMOS CLOCK GENERATOR MC88915EI55R2
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC88915EI55R2
VendorIDT, Integrated Device Technology Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypePLL Clock Driver
Number of Outputs8
InputTTL
OutputCMOS, TTL
Frequency-Max55MHz
Package / Case28-PLCC
PackagingTape & Reel (TR)