MC9S08LC36LK
8-bit Microcontrollers (MCU) 8 BIT 36K FLASH-LOW VOL WITH LCD DRIVER
product image
MC9S08LC36LK Picture
SeekIC No. : 00361130 Detail
MC9S08LC36LK: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8 BIT 36K FLASH-LOW VOL WITH LCD DRIVER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MC9S08LC36LK
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : S08 Processor Series : MC9S08
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Program Memory Size : 36 KB Data RAM Size : 2.5 KB
On-Chip ADC : Yes Package / Case : LQFP-80
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Supply Voltage :
Operating Temperature Range :
Core : S08
Processor Series : MC9S08
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 40 MHz
Package / Case : LQFP-80
Data RAM Size : 2.5 KB
Program Memory Size : 36 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationMC9S08LC36LK
VendorFreescale Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size36KB (36K x 8)
RAM Size2.5Kx 8
Number of I /O24
Package / Case80-LQFP
Speed40MHz
Controller SeriesHCS08
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorHCS08
Data ConvertersA/D 8x12b
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ConnectivityI²C, SCI, SPI
PeripheralsLCD, LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V