MCF50SJR-47R
Carbon Film Resistors - SMD 47 OHM 1/2W 5%
product image
MCF50SJR-47R Picture
SeekIC No. : 001310536 Detail
MCF50SJR-47R: Carbon Film Resistors - SMD 47 OHM 1/2W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCF50SJR-47R
Mfg:
Yageo
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Resistance : 47 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Voltage Rating : 300 Volts
Termination Style : SMD/SMT Dimensions : 2.2 mm Dia. x 5.9 mm L
Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C Packaging : Reel
Description
Temperature Coefficient :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Voltage Rating : 300 Volts
Dimensions : 2.2 mm Dia. x 5.9 mm L
Resistance : 47 Ohms