MCF5208CVM166J
32-bit Microcontrollers (MCU) ColdFire Micro-Proc
product image
MCF5208CVM166J Picture
SeekIC No. : 00357799 Detail
MCF5208CVM166J: 32-bit Microcontrollers (MCU) ColdFire Micro-Proc
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCF5208CVM166J
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : ColdFire V2 Processor Series : ColdFire
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 166 MHz
Data RAM Size : 16 KB On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Package / Case : LBGA-196 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Program Memory Size :
Data Bus Width : 32 bit
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 16 KB
On-Chip ADC : No
Core : ColdFire V2
Processor Series : ColdFire
Maximum Clock Frequency : 166 MHz
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V