MCF5271CAB100
product image
MCF5271CAB100 Picture
SeekIC No. : 00381620 Detail
MCF5271CAB100: Microprocessors (MPU) MCF5232 V2CORE 64KSRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCF5271CAB100
Mfg:
Freescale Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Processor Series : ColdFire Core : ColdFire V2
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 100 MHz
Data RAM Size : 64 KB Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : QFP-160
Description
Program Memory Size :
Data Bus Width : 32 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 64 KB
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Processor Series : ColdFire
Maximum Clock Frequency : 100 MHz
Core : ColdFire V2
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V
Interface Type : Ethernet, I2C, SPI, UART
Package / Case : QFP-160
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCF5271CAB100
VendorFreescale Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size64K x 8
Number of I /O39
Package / Case160-QFP
Speed100MHz
Controller SeriesMCF527x
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorColdfire V2
Data Converters-
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.4 V ~ 1.6 V
Drawing Number375; 864A-03; ; 160