MCF5282CVM80
32-bit Microcontrollers (MCU) MCF5282 V2CORE 512KFLASH
product image
MCF5282CVM80 Picture
SeekIC No. : 00358927 Detail
MCF5282CVM80: 32-bit Microcontrollers (MCU) MCF5282 V2CORE 512KFLASH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCF5282CVM80
  • Qty
  • 0~40
Quick Details
Core : ColdFire V2 Data Bus Width : 32 bit
Maximum Clock Frequency : 80 MHz Program Memory Size : 512 KB
Data RAM Size : 64 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 3.3 V to 5 V Package / Case : BGA-256
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Data RAM Size : 64 KB
Operating Supply Voltage : 3.3 V to 5 V