MCF5282CVM80J
32-bit Microcontrollers (MCU) V2CORE 512K FLASH
product image
MCF5282CVM80J Picture
SeekIC No. : 00358779 Detail
MCF5282CVM80J: 32-bit Microcontrollers (MCU) V2CORE 512K FLASH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCF5282CVM80J
  • Qty
  • 0~40
Quick Details
Core : ColdFire V2 Processor Series : MCF528x
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Program Memory Size : 512 KB Data RAM Size : 64 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Package / Case : BGA-256
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Data RAM Size : 64 KB
Program Memory Size : 512 KB
Core : ColdFire V2
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 3.6 V