MCM01-001ED680K-F
Mica Capacitors 68pF 500V 10%
product image
MCM01-001ED680K-F Picture
SeekIC No. : 001060021 Detail
MCM01-001ED680K-F: Mica Capacitors 68pF 500V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCM01-001ED680K-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 68 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 500 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
Temperature Coefficient : - 20 PPM / C, + 100 PPM / C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 4640 Product : Mica High Frequency Capacitors
Description
TTI Euro Franchised Flag :
Voltage Rating : 500 Volts
Termination Style : SMD/SMT
Product : Mica High Frequency Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
Temperature Coefficient : - 20 PPM / C, + 100 PPM / C
Package / Case : 4640
Tolerance : 10 %
Capacitance : 68 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCM01-001ED680K-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance68pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±10%
Package / Case0.605" L x 0.400" W x 0.128" H (15.37mm x 10.16mm x 3.25mm)
PackagingBulk
FeaturesPTFE
Maximum Temperature-55°C ~ 200°C