MCM01-009D270G-F
Mica Capacitors 27pF 500V 2%
product image
MCM01-009D270G-F Picture
SeekIC No. : 001060141 Detail
MCM01-009D270G-F: Mica Capacitors 27pF 500V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCM01-009D270G-F
Quick Details
Capacitance : 27 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 500 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
Temperature Coefficient : 100 PPM / C Termination Style : SMD/SMT
Voltage Rating : 500 Volts
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Package / Case : 4640
Tolerance : 2 %
Capacitance : 27 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCM01-009D270G-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance27pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±2%
Package / Case0.605" L x 0.400" W x 0.128" H (15.37mm x 10.16mm x 3.25mm)
PackagingBulk
FeaturesPTFE
Maximum Temperature-55°C ~ 200°C