MCM01-010D100D-F
Mica Capacitors 10pF 500V .5pF
product image
MCM01-010D100D-F Picture
SeekIC No. : 001060273 Detail
MCM01-010D100D-F: Mica Capacitors 10pF 500V .5pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCM01-010D100D-F
Quick Details
Capacitance : 10 pF Tolerance : 0.5 pF
Voltage Rating : 500 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
TTI Euro Franchised Flag :
Tolerance : 0.5 pF
Voltage Rating : 500 Volts
Package / Case : 4640
Capacitance : 10 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCM01-010D100D-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±0.5pF
Package / Case0.500" L x 0.400" W x 0.165" H (12.70mm x 10.16mm x 4.19mm)
PackagingBulk
FeaturesPTFE
Maximum Temperature-55°C ~ 200°C