MCM01-010ED751G-F
Mica Capacitors 750pF 500V 2%
product image
MCM01-010ED751G-F Picture
SeekIC No. : 001059350 Detail
MCM01-010ED751G-F: Mica Capacitors 750pF 500V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCM01-010ED751G-F
Quick Details
Capacitance : 750 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 500 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 200 C
TTI Euro Franchised Flag :
Voltage Rating : 500 Volts
Package / Case : 4640
Tolerance : 2 %
Capacitance : 750 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCM01-010ED751G-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance750pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±2%
Package / Case0.500" L x 0.400" W x 0.165" H (12.70mm x 10.16mm x 4.19mm)
PackagingBulk
FeaturesPTFE
Maximum Temperature-55°C ~ 200°C