MCP100-315DI/TO
Supervisory Circuits Push-Pull Low
product image
MCP100-315DI/TO Picture
SeekIC No. : 00542026 Detail
MCP100-315DI/TO: Supervisory Circuits Push-Pull Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCP100-315DI/TO
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 3 V, 3.3 V, 5 V
Undervoltage Threshold : 3 V Overvoltage Threshold : 3.15 V
Output Type : Active Low, Push-Pull Manual Reset : Not Resettable
Watchdog : No Watchdog Battery Backup Switching : No Backup
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 1 V
Supply Current (Typ) : 60 uA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Packaging : Bulk
Description
Power-Up Reset Delay (Typ) :
Maximum Power Dissipation :
Manual Reset : Not Resettable
Battery Backup Switching : No Backup
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Bulk
Number of Voltages Monitored : 1
Watchdog : No Watchdog
Supply Voltage - Min : 1 V
Undervoltage Threshold : 3 V
Overvoltage Threshold : 3.15 V
Output Type : Active Low, Push-Pull
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92
Monitored Voltage : 3 V, 3.3 V, 5 V
Supply Current (Typ) : 60 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMCP100-315DI/TO
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Package / CaseTO-92-3
PackagingBag
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout150 ms Minimum
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Voltage - Threshold3.15V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C