MCR004YZPF1001
RES 1K OHM 1/32W 1% 0402 SMD
product image
MCR004YZPF1001 Picture
SeekIC No. : 003907064 Detail
MCR004YZPF1001: RES 1K OHM 1/32W 1% 0402 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MCR004YZPF1001
Quick Details
Series: MCR004 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : LM3S9B95 Resistance (Ohms): 1k
Power (Watts): 0.03W, 1/32W Composition: Thick Film
Features: - Temperature Coefficient: ±250ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension: 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) Height: 0.006" (0.15mm)
Number of Terminations: 2
Description
Resistance (Ohms): 1k
Composition: Thick Film
Features: -
Number of Terminations: 2
Tolerance: ±1%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Power (Watts): 0.03W, 1/32W
Package / Case: 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension: 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height: 0.006" (0.15mm)
Temperature Coefficient: ±250ppm/°C