MD2001FX
Transistors Bipolar (BJT) NPN Power Transistor
product image
MD2001FX Picture
SeekIC No. : 00205420 Detail
MD2001FX: Transistors Bipolar (BJT) NPN Power Transistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MD2001FX
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : NPN Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 700 V
Emitter- Base Voltage VEBO : 9 V Maximum DC Collector Current : 12 A
DC Collector/Base Gain hfe Min : 4.5 Configuration : Single
Maximum Operating Frequency : 64 KHz Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOWATT218FX
Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : NPN
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Maximum DC Collector Current : 12 A
Packaging : Tube
Emitter- Base Voltage VEBO : 9 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 700 V
DC Collector/Base Gain hfe Min : 4.5
Maximum Operating Frequency : 64 KHz
Package / Case : ISOWATT218FX
Parameters:
Technical/Catalog InformationMD2001FX
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)700V
Current - Collector (Ic) (Max)18A
Power - Max58W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce4.5 @ 6A, 1V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1.8V @ 1.5A, 6A
Frequency - Transition-
Current - Collector Cutoff (Max)200A