MDD220-12N1
Discrete Semiconductor Modules 220 Amps 1200V
product image
MDD220-12N1 Picture
SeekIC No. : 00139818 Detail
MDD220-12N1: Discrete Semiconductor Modules 220 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MDD220-12N1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : High Current Diode Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : Y2-DCB
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Package / Case : Y2-DCB
Type : High Current Diode Modules
Parameters:
Technical/Catalog InformationMDD220-12N1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 600A
Current - Reverse Leakage @ Vr40mA @ 1200V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)