MDD255-16N1
Discrete Semiconductor Modules 255 Amps 1600V
product image
MDD255-16N1 Picture
SeekIC No. : 00140541 Detail
MDD255-16N1: Discrete Semiconductor Modules 255 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MDD255-16N1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : High Current Diode Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : Y1-CU
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Type : High Current Diode Modules
Package / Case : Y1-CU
Parameters:
Technical/Catalog InformationMDD255-16N1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)270A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 600A
Current - Reverse Leakage @ Vr30mA @ 1600V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)