MDD95-16N1B
Discrete Semiconductor Modules 95 Amps 1600V
product image
MDD95-16N1B Picture
SeekIC No. : 00139898 Detail
MDD95-16N1B: Discrete Semiconductor Modules 95 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MDD95-16N1B
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : High Current Diode Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : TO-240 AA
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Package / Case : TO-240 AA
Type : High Current Diode Modules
Parameters:
Technical/Catalog InformationMDD95-16N1B
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 300A
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 1600V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)