MDD950-20N1W
Discrete Semiconductor Modules 950 Amps 2000V
product image
MDD950-20N1W Picture
SeekIC No. : 00139895 Detail
MDD950-20N1W: Discrete Semiconductor Modules 950 Amps 2000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MDD950-20N1W
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : High Current Modules (Water Cooled)
Mounting Style : Screw Package / Case : WC-500
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Package / Case : WC-500
Type : High Current Modules (Water Cooled)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMDD950-20N1W
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)950A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 500A
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2000V
Reverse Recovery Time (trr)18s
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)