MEK150-04DA
Discrete Semiconductor Modules 300 Amps 400V
product image
MEK150-04DA Picture
SeekIC No. : 00139821 Detail
MEK150-04DA: Discrete Semiconductor Modules 300 Amps 400V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEK150-04DA
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : FRED & HiPerFRED Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : TO-240-AA
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Package / Case : TO-240-AA
Type : FRED & HiPerFRED Modules
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEK150-04DA
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 300A
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)