MEK75-12DA
Discrete Semiconductor Modules 150 Amps 1200V
product image
MEK75-12DA Picture
SeekIC No. : 00139700 Detail
MEK75-12DA: Discrete Semiconductor Modules 150 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEK75-12DA
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : FRED & HiPerFRED Modules
Mounting Style : Screw Package / Case : TO-240 AA
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Package / Case : TO-240 AA
Type : FRED & HiPerFRED Modules
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEK75-12DA
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.17V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 1200V
Reverse Recovery Time (trr)300ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)