MEXY2A124K
CAP FILM 0.12UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A124K Picture
SeekIC No. : 002968945 Detail
MEXY2A124K: CAP FILM 0.12UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A124K
Quick Details
Series: MEXY Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.12µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max): 0.591" (15.00mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Features: EMI Suppression Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.12µF
Features: EMI Suppression
Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Size / Dimension: 0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm)
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: MEXY
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A124K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.12F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)