MEXY2A155K
Film Capacitors 1.5UF 275VAC 10%
product image
MEXY2A155K Picture
SeekIC No. : 001055388 Detail
MEXY2A155K: Film Capacitors 1.5UF 275VAC 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A155K
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : AC Pulse, Suppression Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 275 Volts Series : MEXY
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 27.5 mm Dimensions : 16.5 mm W x 1.201 in L x 1.024 in H
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product Type : AC Pulse, Suppression
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 27.5 mm
Capacitance : 1.5 uF
Voltage Rating : 275 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C
Series : MEXY
Dimensions : 16.5 mm W x 1.201 in L x 1.024 in H
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A155K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing1.083" (27.50mm)