MEXY2A224K
Film Capacitors .22UF 275VAC 10%
product image
MEXY2A224K Picture
SeekIC No. : 001054527 Detail
MEXY2A224K: Film Capacitors .22UF 275VAC 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A224K
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : AC Pulse, Suppression Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.22 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 275 Volts Series : MEXY
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 15 mm Dimensions : 8 mm W x 0.689 in L x 0.693 in H
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Capacitance : 0.22 uF
Product Type : AC Pulse, Suppression
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 275 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C
Lead Spacing : 15 mm
Series : MEXY
Dimensions : 8 mm W x 0.689 in L x 0.693 in H
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A224K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)