MEXY2A273K
CAP FILM 0.027UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A273K Picture
SeekIC No. : 002967899 Detail
MEXY2A273K: CAP FILM 0.027UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A273K
Capacitance: 0.027µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.591" L x 0.197" W (15.00mm x 5.00mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.472" (12.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.492" (12.50mm)
Features: EMI Suppression Applications: -
Description
Capacitance: 0.027µF
Tolerance: ±10%
Height - Seated (Max): 0.472" (12.00mm)
Features: EMI Suppression
Packaging: Bulk
Lead Spacing: 0.492" (12.50mm)
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Size / Dimension: 0.591" L x 0.197" W (15.00mm x 5.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A273K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.027F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.492" (12.50mm)