MEXY2A274K
CAP FILM 0.27UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A274K Picture
SeekIC No. : 002967900 Detail
MEXY2A274K: CAP FILM 0.27UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A274K
Capacitance: 0.27µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.689" L x 0.374" W (17.50mm x 9.50mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.709" (18.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.27µF
Features: EMI Suppression
Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Packaging: Bulk
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Height - Seated (Max): 0.709" (18.00mm)
Size / Dimension: 0.689" L x 0.374" W (17.50mm x 9.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A274K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.27F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)