MEXY2A393K
CAP FILM 0.039UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A393K Picture
SeekIC No. : 002967904 Detail
MEXY2A393K: CAP FILM 0.039UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A393K
Capacitance: 0.039µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.492" (12.50mm)
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.039µF
Features: EMI Suppression
Height - Seated (Max): 0.531" (13.50mm)
Packaging: Bulk
Lead Spacing: 0.492" (12.50mm)
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Size / Dimension: 0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A393K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.039F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.492" (12.50mm)