MEXY2A394K
Film Capacitors .39UF 100VAC 10%
product image
MEXY2A394K Picture
SeekIC No. : 001052295 Detail
MEXY2A394K: Film Capacitors .39UF 100VAC 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A394K
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : AC Pulse, Suppression Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.39 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 275 Volts Series : MEXY
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 22.5 mm Dimensions : 8.5 mm W x 25.5 mm L x 17.5 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product Type : AC Pulse, Suppression
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 275 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C
Lead Spacing : 22.5 mm
Capacitance : 0.39 uF
Series : MEXY
Dimensions : 8.5 mm W x 25.5 mm L x 17.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A394K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.39F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.886" (22.50mm)