MEXY2A473K
Film Capacitors .047UF 275VAC 10%
product image
MEXY2A473K Picture
SeekIC No. : 001052936 Detail
MEXY2A473K: Film Capacitors .047UF 275VAC 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A473K
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : AC Pulse, Suppression Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.047 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 275 Volts Series : MEXY
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 12.5 mm Dimensions : 6 mm W x 15 mm L x 13 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product Type : AC Pulse, Suppression
Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.047 uF
Voltage Rating : 275 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 100 C
Lead Spacing : 12.5 mm
Series : MEXY
Dimensions : 6 mm W x 15 mm L x 13 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A473K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.492" (12.50mm)