MEXY2A684K
CAP FILM 0.68UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A684K Picture
SeekIC No. : 002967911 Detail
MEXY2A684K: CAP FILM 0.68UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A684K
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MEXY Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.68µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 1.004" L x 0.413" W (25.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max): 0.787" (20.00mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.886" (22.50mm)
Features: EMI Suppression Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.68µF
Features: EMI Suppression
Packaging: Bulk
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Lead Spacing: 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension: 1.004" L x 0.413" W (25.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max): 0.787" (20.00mm)
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: MEXY
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A684K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.68F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.886" (22.50mm)