MEXY2A824K
CAP FILM 0.82UF 275VAC RADIAL
product image
MEXY2A824K Picture
SeekIC No. : 002967914 Detail
MEXY2A824K: CAP FILM 0.82UF 275VAC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MEXY2A824K
Capacitance: 0.82µF Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: - Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 1.004" L x 0.472" W (25.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max): 0.886" (22.50mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.886" (22.50mm)
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.82µF
Features: EMI Suppression
Packaging: Bulk
Voltage Rating - AC: 275V
Voltage Rating - DC: -
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Lead Spacing: 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension: 1.004" L x 0.472" W (25.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max): 0.886" (22.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationMEXY2A824K
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.82F
Voltage - Rated 275V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 100°C
Lead Spacing0.886" (22.50mm)