MIC2951-3.3BM
IC REG LDO 3.3V/ADJ .15A 8SOIC
product image
MIC2951-3.3BM Picture
SeekIC No. : 003595251 Detail
MIC2951-3.3BM: IC REG LDO 3.3V/ADJ .15A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC2951-3.3BM
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed or Adjustable
Voltage - Output: 3.3V, 1.24 V ~ 29 V Voltage - Input: 2 V ~ 30 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.32V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Output: 150mA
Packaging: Tube
Regulator Topology: Positive Fixed or Adjustable
Manufacturer: Micrel Inc
Voltage - Input: 2 V ~ 30 V
Voltage - Output: 3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.32V @ 150mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC2951-3.3BM
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V, 1.24 ~ 29 V
Voltage - Input2.5 ~ 26 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)300mA