MIC5219-3.3YMM
IC REG LDO 3.3V .5A 8-MSOP
product image
MIC5219-3.3YMM Picture
SeekIC No. : 003593201 Detail
MIC5219-3.3YMM: IC REG LDO 3.3V .5A 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5219-3.3YMM
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 12V
Voltage - Dropout (Typical): 0.35V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Voltage - Dropout (Typical): 0.35V @ 500mA
Voltage - Input: Up to 12V
Packaging: Tube
Manufacturer: Micrel Inc
Current - Output: 500mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5219-3.3YMM
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)700mA