MIC5236-3.3YM
IC REG LDO 3.3V .15A 8-SOIC
product image
MIC5236-3.3YM Picture
SeekIC No. : 003595372 Detail
MIC5236-3.3YM: IC REG LDO 3.3V .15A 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5236-3.3YM
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 150mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 150mA
Packaging: Tube
Manufacturer: Micrel Inc
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5236-3.3YM
VendorMicrel Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)260mA