MIC5237-2.5YU
IC REG LDO 2.5V .5A TO-263
product image
MIC5237-2.5YU Picture
SeekIC No. : 003586778 Detail
MIC5237-2.5YU: IC REG LDO 2.5V .5A TO-263
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5237-2.5YU
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micrel Inc
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 16V
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 500mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA Supplier Device Package: TO-263-3
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Voltage - Input: Up to 16V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Manufacturer: Micrel Inc
Voltage - Dropout (Typical): 0.3V @ 500mA
Current - Output: 500mA
Supplier Device Package: TO-263-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5237-2.5YU
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (3 leads + tab)
PackagingTube
Current - Output500mA
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2.5 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)700mA