MIC5238-1.1YD5
IC REG LDO 1.1V .15A TSOT23-5
product image
MIC5238-1.1YD5 Picture
SeekIC No. : 003595331 Detail
MIC5238-1.1YD5: IC REG LDO 1.1V .15A TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
MIC5238-1.1YD5
Quick Details
Series: - RTC Bus Interface : 2-Wire, I2C
Manufacturer: Micrel Inc Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.1V Voltage - Input: 1.5 V ~ 6 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 150mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 150mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Output: 150mA
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output: 1.1V
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Micrel Inc
Voltage - Dropout (Typical): 0.31V @ 150mA
Voltage - Input: 1.5 V ~ 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationMIC5238-1.1YD5
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
PackagingBulk
Current - Output150mA
Voltage - Output1.1V
Voltage - Input1.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)350mA